O politických stranách

V novinách se v dnešních dnech dočítám, že na základě výzkumu až tři čtvrtiny Pražanů nevěří primátorovi z řad ODS, který se moci ujal jen díky vytvoření koalice s ČSSD. Podle těchto nespokojených lidí to byla právě strana TOP 09, která vyhrála v Praze volby. Proto by mělo být logické, že by post primátora měl připadnout právě jí. Na ustavující zasedání pražského zastupitelstva se do jednacího sálu dostavila celá řádka lidí, kteří svůj názor dávali opravdu hlučně najevo. Celý dav se choval skoro až neurvale a hulvátsky. Nevyčítal bych jim neznalost zákona, s tím ať se popasuje každý po svém. Mrzí mne jen, že díky svému neurvalému chování dav neumožnil diskusi. Nevím, jaká byla role ex-prezidenta Václava Havla v jednacím sále, nicméně si myslím, že pan ex-prezident situaci příliš nepomohl.

Apropos, situace v Praze, kdy vedoucí post získala strana, která se nestala vítězem v proběhlých volbách, mě připomíná situaci, která se v naší republice udála po parlamentních volbách v květnu. Ty přeci vyhrála ČSSD. Pan prezident tehdy ale sestavením vlády pověřil předsedu strany, která se ve volbách umístila až jako druhá. Pan prezident na to má právo, sestavením vlády může pověřit kohokoliv. Ale viděli jste tehdy někde takové hloupé a humpolácké chování u voličů ČSSD?

Nebyl jsem u vyjednávání pražské koalice, ale troufám si tvrdit, že strana TOP 09 je plná politických nováčků, kteří o situaci a o dění na radnici mnohdy neví ani příliš málo. A právě toho využila ODS, jejíž členové jsou v těchto oblastech více než zběhlí.

To se přesně ukazuje v současném vedení MČ Prahy 8. Volby v naší městské části vyhrála ODS. Před volbami se bála, že bude muset přepřáhnout ze svých zajetých kolejí a bude muset odkrýt své karty při hospodaření obce. Po pro ní vítězných volbách měla pak několik možností, jak situaci vyřešit. Spolupráce s TOP 09, s lidmi, kteří v systému vedení městské části vůbec zběhlí nejsou, se jim zdála natolik výhodná, že ODS s TOP 09 podepsala koaliční smlouvu a přizvala jí do Rady městské části.

A TOP 09 se tak nevědomky dostala do pasti. ODS opět pouští jen tak málo informací, aby si partnerská strana nemohla udělat správný závěr o aktuálním stavu věcí. ODS opět může řídit naší městskou část bez svázaných rukou, které by jí její plány nabourávaly. TOP 09 ale na konci volebního období bude hodnocena na základě výsledků, kterých ve vedení města dosáhne. A vzhledem k tomu, že ODS jí do žádných „silových“ oblastí nepustí, bude pramálo.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892