Pravicové sliby

Je neoddiskutovatelný fakt, že nové volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se blíží. Ať už se budou konat řádném termínu či budou předčasné. Já jsem zvědavý na to, jakého strašáka na voliče si pravice před volbami vymyslí. Minulé volby to bylo Řecko. Volby předchozí to byla Kubiceho zpráva. A volby nadcházející? Kdo ví?

V každém případě se ukazuje, že veškerá předvolební rétorika pravice o tom, že levice neumí transparentně hospodařit a že její správa veřejných prostředků je neefektivní, se po volbách ukáže vždy jako lichá. Současná vláda přeci řídí naší republiku více než rok. Proto můžeme vidět výsledky. Troufám si tvrdit, že levice nehospodaří s veřejnými prostředky o nic hůře než pravice. Rozdíly lze snad spatřit pouze v tom, že levice při správě veřejných prostředků vždy myslí na obyčejné lidi. Vzpomínáte si na předvolební dobu, kdy pravice měla plná ústa slibů o snižování daní? A jaké jsou výsledky? Peníze, které ve státním rozpočtu chybí, nyní pravice shání, kde se dá. Nejjednodušším způsobem je, vytáhnout peníze z peněženek obyvatel. Obyvatelé si sice platí zdravotní pojištění, ale za amalgámové plomby si připlatí. Obyvatelé si sice platí zdravotní pojištění, ale za léky si opět připlatí. Stejně jako za pobyt v nemocnici. A ne už pouze 60 korun. To je málo, to nestačí. Vládě prošel šedesátikorunový poplatek, nyní se tedy zvýší. Uvidíme, co bude dál.

Třeba se vláda nechá inspirovat jedním z filmů o Fantomasovi, kde se platila daň za život. Pardon, pravice je proti zvyšování daní. Proto to bude nazývat pravděpodobně regulační poplatek.

Pravdou bohužel zůstává, že několik lidí pravice svými lživými pohádkami ovlivní natolik, že voliči svůj hlas levici prostě nedají. Levice pak není schopna sestavit vládu a prezident sestavením vlády pověří stranu, která vyšla z voleb jako druhá. Je sice pravda, že druhý následuje hned po prvním, ale vítěz to není. Předvolební rétorika pravice vybírá svou daň. Na řízení naší republiky se podílí neetablovaná strana, která tak činí po boku těch dinosaurů, proti kterým před volbami tak bojovala. Nyní se ale tato strana utápí ve svých vlastních problémech. Ať už se jedná o problémy s únikem informací o praní špinavých peněz, o uplácení poslanců, o odposleších a sledování politiků či o náhlé názorové obraty nejvyššího vedení strany.

Když chtějí novináři slyšet nějaké peprnější výrazy na adresu českého vládního kabinetu, zeptají se na názor ministra zahraničí, který pro ně nechodí daleko. A kolegové z jeho strany tyto výroky hloupě obhajují, že lidem se tento způsob vyjadřování líbí.

Novináři mají o čem psát. Je to jejich práce, nic proti tomu. Ale opravdu je český volič tak lehce ovlivnitelný? Nechce se mi tomu věřit!

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892