Jak se má městská část vypořádat s problematickými nájemníky?

Kdo je to problematický nájemník? Kdy se jím člověk stane? A kde je ta hranice, kterou by člověk, který ne nechce stát problematickým nájemníkem, neměl překročit?

Problematických nájemníků totiž může být několik skupin. Městskou část asi nejvíce zajímá skupina neplatičů nájemného. A těch bude samozřejmě přibývat. Už jen z toho důvodu, že MČ Praha 8 zvýšila nájemné nad úroveň, kterou řada obyvatel Prahy 8 zkrátka neutáhne. Takoví lidé se v této situaci ocitají bez vlastního přičinění a MČ by jim měla logicky podat pomocnou ruku. Jenže místo pomocné ruky městská část svou ruku nastavuje se slovy: „Zaplať!“.

Když byl přijat zákon o deregulaci nájemného, jen málo kdo z občanů tušil, že radnice budou zvyšovat nájemné na maximální možnou úroveň. To radnicím bylo umožněno, nikoli nařízeno. Takže radnice si začaly mnout ruce nad radostnou zprávou, že do obecního rozpočtu bude plynout více finančních prostředků. Jenže „ouha“! Nyní se ukazuje, že řada nájemníků na novou výši nájemného prostě nemá! Rádi by se přestěhovali do menších bytů a snížili tak nároky na nájemné. Jenže zde se objevuje další problém. Menší obecní byty zkrátka k dispozici nejsou. Že by představitelé městské části nemysleli dostatečně dopředu? Vypadá to tak. Ono je totiž mnohem snadnější kritizovat nízkou úroveň nájemného než situaci opravdu začít řešit.

Městská část ale musí být připravena na situaci, kdy tento důvod ke kritice pomine. A tato situace nastala. Vzhledem k tomu, obyvatel, kteří se do této situaci dostali ne vlastní vinou, je více, než si může vláda dovolit, přišla se spásnou myšlenkou, že deregulaci nájemného prodlouží. Ale tento krok opět situaci řeší jen částečně. Nové byty ve vlastnictví obce pravděpodobně nebudou ani za několik let. A jak to řešit dál? Z tohoto důvodu na otázku položenou v úvodu odpovídám, že by městská část měla urychleně začít s výstavbou malometrážních by­tů.

Druhou skupinou nájemníků, které okolí vnímá jako problematické, jsou ti, kteří své okolí ruší nadměrným hlukem, či nepořádkem. Asi každý někdy zažil večírek, který se opravdu povedl. S pokročilejší hodinou zábava rostla a sousedé tím potěšeni rozhodně nebyli. O to víc nás potěšila trocha tolerance z jejich strany. Vždyť takhle si člověk „zalumpačí“ jednou za čas. Ty, kteří takové večírky pořádají takřka denně, by měla zpacifikovat pořádková služba, či by je majitel (v našem případě městská část) měla přestěhovat. Ale to jsme zpět u prvního bodu.

Další skupinou jsou ti obyvatelé, kteří svým způsobem života dělají takový nepořádek, který svým objemem narušuje sousedské soužití. Zde je vhodné připomenout to, že „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého“. Proto by si každý občan měl uvědomit, že není všechno dovoleno.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892